Příběh ledového vína
Vinařství VajbarO vinařství Aktuality Příběh ledového vína
Rozhodli jsme se, že vám zprostředkujeme celý příběh ledového vína téměř v plném přenosu. Vinobraní je skončeno, ale na vinici zůstávají viset hrozny. To nemůže znamenat nic jiného, než to, že i v letošním roce chceme vyrobit sladká a elegantní ledová vína.
15. listopadu
Hrozny jsou zatím ve skvělé kondici a my musíme jen počkat na dostatečný mráz...
Na fotografiích budete moci sledovat vývoj hroznů i přírody s blížící se zimou, pokud se vše povede, pak i výrobu oblíbeného sladkého moku.
24. listopadu
Zasíťovali jsme hrozny pro výrobu ledového vína, aby se k nim nedostali špačci, kvíčali a srnci. V některých ročnících ten správný mráz přichází na přelomu nového roku, uvidíme, zda přijde ještě letos, nebo až příští rok.
7. prosince
Podívejte se, co všechno musí hrozny vydržet, než z nich bude kvalitní ledové víno. Noční mrazy, denní sluníčko, občas také ranní námrazu. I když se nám může zdát, že je zima řádná, na ledové víno je to stále málo. Čekáme na pořádný mráz. Držte nám i sobě palce.
21. prosince
Vinice halí již několik dnů mlha a jinovatka. Ranní mrazíky však nestačí na to, aby hrozen dostatečně promrzl a mohl vydat svou koncentrovanou podstatu na krásné ledové víno. V minulém roce již šťáva dávno kvasila, letos mráz ne a ne přijít. Snad hrozny vydrží v pořádku do poloviny ledna, na kterou hlásí předpověď arktický mráz.
30. prosince
Na základě poplašných zpráv, to víte, když už to říkají i v televizi, jsme vyrazili na kontrolu hroznů. Sami můžete posoudit, že jsou ve skvělé kondici, na to, že je už konec roku. Díky proudícímu větru spíše vysychají, cibébovatí. Pokud mráz na konec opravdu přijde, mohlo by být víno nejen velmi raritní, ale také velmi sladké a vyzrálé.
10. ledna
Přijde dříve mráz nebo hniloba? Meterologové slibovali mráz už několikrát, místo něj přichází inverzní mlhy střídané jasnými dny. Umíte se modlit? Modlete se za mráz, jinak nám ta letošní cesta ledového vína neskončí sladce, ale velmi kysele...
13. ledna
Dnes ráno se teplota zastavila na -6,8°C. Od ledového vína jsme byli jen malinký krůček.
25. ledna
V 6 hod ráno nastala šťastná chvíle, přišel mráz -9°C a naše pracovní brigáda mohla vyrazit na vinici. Nejprve bylo třeba zkontorlovat promrzlost bobulek a poté už bylo možné vinici odsíťovat a začít sběr odrůdy Pálava. Na vše bedlivě dohlížela kamera jedné z největších světových agentur Reuters. Zpráva o ledové Pálavě z Rakvic se tak rozletí doslova do celé Evropy.
25. ledna
Pálavu jsme sbírali v teplotě od -8°C do -10°C, navíc vál velmi svěží vítr, který celý sběr ještě "zpříjemnil". Hrozny jsou v rámci možností v kondici, objem hroznů byl překvapivý - téměř se nevešly do lisu. Po pěti hodinách sběru následovalo téměř sedmihodinové lisování velmi koncentrované šťávy.
26. ledna
Teplota klesla k -12°C a hrozny veltlínu zvonily jako zvonečky. Podařilo se posbírat okolo 1 800 kg zcela zmrzlých hroznů, jejichž lisování bude o to delší, oč více jsou zmrzlé. Očekáváme služby u lisu až do raních hodin.
1. února
Dnes jsme přidali kvasinky do odkalených moštů našich budoucích ledových vín. Pojďte si s námi zasoutěžit. Tipujte kolik dnů bude trvat kvašení moštu, než dosáhneme 11% obj. alkoholu.
Pálava má cukernatost 42 a Veltlínské zelené 45 g/l. Tipujte zvlášť Pálavu a zvlášť Veltlín. Nejlepší tipující v jedné i druhé odrůdě získá láhev ledového vína ročníku 2012.